Jesenná starostlivosť o Vašu pleť

Počas leta sme pokožku vystavovali viacerým extrémnym vonkajším vplyvom: slnko, slaná a chlórová voda, tropické teploty a následne klimatizované miestnosti, väčšie množstvá hustých opaľovacích krémov, … Tieto vplyvy mohli na našej pokožke zanechať menej alebo viac výrazné následky v podobe pigmentových fľakov, vysušenej, dehydrovanej pleti a upchaných pórov.

Na jeseň je teda žiaduce spomínané následky odstraňovať a navyše potrebujeme pleť pripravovať na zimné obdobie. Na jeseň máme výhodu v tom, že si môžeme dovoliť robiť aj silnejšie ošetrenia ako AHA peeling a Mezoterapia, ktoré výrazne pomôžu a urýchlia dostať pleť do požadovaného stavu.

Pre klientov uprednostňujúcich skôr neinvazívne ošetrenia …

 Pri neinvazívnych zákrokoch môžeme využiť silu účinných látok v kozmetických prípravkoch na pleť. Veľkým pomocníkom v obnove pokožky sú light AHA kyseliny, ktoré prostredníctvom jednotlivých kyselín dokážu zosvetľovať hyperpigmentácie, zjemniť, rozžiariť a hydratovať pleť. AHA kyseliny majú tiež antibakteriálne účinky, vďaka čomu priaznivo pôsobia aj pri liečbe akné. Medzi light AHA kyseliny zaraďujeme menej dráždivé druhy a nižšie koncentrácie Hydroxy kyselín. Patrí sem napr. glukonolakton (GlycoHYAL G8 maska, Renovia denný krém), ktorý je jednou z najmenej dráždivých kyselín. Dobre ho znáša aj citlivá pleť, no napriek tomu si zachoval účinky AHA kyseliny. Glukonolakton omladzuje, zjemňuje a hydratuje pleť.

Ďalšou light AHA kyselinou je kyselina azelaová (White Action krém), ktorá je najbezpečnejšou účinnou látkou na zosvetľovanie hyperpigmentácií. Nie je toxická a nespôsobuje depigmentácie, pretože neničí melanín ani pigmentové bunky (melanocyty). Kyselina azelaová ovplyvňuje tvorbu pigmentu v bunkách a zosvetľuje len do úrovne prirodzenej farby pleti.

Netreba zabúdať, že veľký vplyv na zovňajšok má výživa z vnútra, ktorú vieme podporiť jednak stravou, ktorú prijímame a tiež výživovými doplnkami. Aby sme však dopĺňali vyššie spomenuté zložky v kozmetike a vytvorili ucelenú starostlivosť o seba, mali by sme sa zamerať najmä na antioxidačné látky, pretože práve tie ničia voľné kyslíkové radikály. Voľné kyslíkové radikály sú toxické, nepriaznivo pôsobia na melanocyty, čiže sa „podpisujú“ pri tvorbe pigmentových fľakov a urýchľujú starnutie pokožky. Medzi antioxidačné látky patria procyanidiny z francúzkej prímorskej borovice (RejuDERM), ktoré okrem pôsobenia proti hyperpigmentáciam, znižujú tiež riziko tvorby vrások ochranným pôsobením na kolagén a elastín.

Pigmentové škvrny – kedy vznikajú a čo s nimi?

Pigmentové škvrny – nevyskytujú sa len na tvári, ale kdekoľvek na tele.

Okrem genetickej predispozície existujú rôzne príčiny vzniku pigmentových škvŕn, z ktorých veľké množstvo možno ovplyvniť a pomerne účinne tak predísť ich vzniku. Ak už nimi trpíte, nedajte šancu vzniku novým.

Prečo vznikajú

Pod pigmentové škvrny sa podpisuje nadmerné vystavovanie kože slnku, teda časté opaľovanie – kožné bunky reagujú zvýšenou produkciou melanínu. Pigmentové škvrny môžu vzniknúť aj v dôsledku používania niektorých parfumov a kolínskych vôd. Nebezpečný je ich obsah éterických olejov s kombináciou so slnečným žiarením.

Niektoré lieky, antibiotiká a rastlinné výživové doplnky sú fotosenzitívne – zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie. Patria k nim tetracyklíny, ciprofloxacín či ľubovník bodkovaný.

Aj hormonálne zmeny ako tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie a s ňou súvisiaca zvýšená hladina estrogénu prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek. Príčinou vzniku hnedých škvŕn môžu byť aj invazívne a kozmetické zákroky.

Existuje však ešte jedna možnosť, kedy vzniknú hnedé škvrny. Môžu byť prejavom niektorých ochorení, najmä zlej látkovej výmeny pri ochoreniach pečene a obličiek (tzv. starecké škvrny).

Kto je ohrozený?

Škvrny postihujú viac ako 90% belochov nad 50 rokov. U starších ľudí ich nájdeme na miestach, ktoré bývali najčastejšie vystavované slnečnému žiareniu. Na brade, nose či v okolí úst, na ramenách, rukách… UV žiarenie stimuluje pigmentáciu buniek v koži. Pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej tvorby kožného pigmentu melanínu v kožných bunkách, melanocytoch.  Vo veku nad 50 rokov sa škvrny už považujú za súčasť prirodzeného procesu starnutia. Väčšie sklony k ich vzniku majú viac ženy ako muži. Prvé príznaky sa môžu okrem detstva objaviť počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, či vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy. V prípade dedičných pigmentových škvŕn sa zvyknú prvýkrát objaviť už v detstve.

Preventívne opatrenia

Základným pravidlom prevencie vzniku pigmentových škvŕn je predovšetkým dôsledná ochrana pred slnečným žiarením. Samozrejmosťou by malo byť používanie denných krémov s ochranným faktorom SPF podľa fototypu, pri predispozícii k hyperpigmentácii či počas tehotenstva by faktor mal byť 20 a viac. Ak sa opaľujete, vždy použite vhodné prípravky s adekvátnou UV ochranou.

Možnosti liečby

Pigmentové škvrny nepredstavujú vo väčšine prípadov medicínsky problém, ale predovšetkým estetický, ktorý sa dá riešiť viacerými spôsobmi.

Krémy na pigmentové škvrny

Pôsobia na tmavých miestach pokožky, akými sú starecké či pigmentové škvrny. Účinné látky kyseliny salicylovej a extraktu zo žeruchy viditeľne zosvetľujú postihnuté miesta.

Chemický peeling

Metóda, pomocou ktorej sa odstráni vrchná vrstva pokožky. Keďže ide o nebolestivý proces, pacient nepotrebuje umŕtvenie. Počas zákroku sa na pokožku aplikuje účinná látka, najčastejšie alfa hydroxy kyseliny a následne sa začne jemné obrusovanie.

Diamantová dermabrázia

Bezbolestný mechanický peeling, ktorý odstraňuje povrchové vrstvy kože, škvrny, vrásky a jazvy. Urýchľuje fyziologický proces kožnej obnovy. Výsledkom ošetrenia je zvýšená produkcia kolagénu.

Chemický peeling

Chemický peeling je metóda estetickej dermatológie, pri ktorej je na pokožku aplikovaná ovocná kyselina, najčastejšie kyselina glykolová v rôznej koncentrácii. Ošetruje sa najmä tvár, dekolt, chrbát, stehná, predlaktia a chrbty rúk.

Výsledkom je zlepšenie:

 • stavu akné a mastnej pokožky
 • zjemnenie povrchu a  zmenšenie pórov
 • sploštenie jaziev
 • lepšia hydratácia
 • zblednutie pigmentových škvŕn
 • vyhladenie jemných povrchových vrások
 • a celkovo jasnejší vzhľad pokožky.

Chemický peeling je veľmi účinná metóda ovplyvňovania stavu pokožky. Pôsobením kyselín sa odlúpnu povrchové či hlbšie vrstvy kože. Nasleduje proces hojenia, kedy sa odlúpnuté bunky kože nahrádzajú novými. Pleť má po zahojení viditeľne lepšie obnovenú štruktúru. Dochádza k vyhladeniu vrások. Pleť je vyrovnaná, jemnejšia, hydratovaná a odstránia sa prejavy akné a pigmentácie.

Čo je kyselina glykolová: Kyselina glykolová je jedna z ovocných kyselín, ktorá sa získava z cukrovej trstiny. Napomáha uvoľňovať a odstraňovať vrstvu odumretých kožných buniek a optimalizuje bunkovú obnovu pokožky. Vplyvom jej pôsobenia na pokožku dochádza k zosvetleniu pleti, zmenšeniu pórov, zvýšenej hydratácii a pružnosti. Pri pravidelnom používaní dochádza k vyhladeniu vrások, jazvičiek po akné, alebo odstráneniu nežiaducich pigmentácii. Použitie prípravku s kyselinou glykolovou je vhodné pre suchú, vráskavú, mastnú, či aknóznu pokožku.

 Čo je chemický peeling kyselinou glykolovou: Peeling kyselinou glykolovou je špeciálna efektívna metóda omladzovania kože. Ide o kontrolovaný proces odstraňovania povrchových kožných buniek, ktorého výsledkom je lepší vzhľad kože. Na tvár je aplikovaný roztok s koncentrovanou kyselinou glykolovou. Po krátkej dobe je chemicky neutralizovaný špeciálnym roztokom a tým je ošetrenie ukončené. Pokožka sa stáva na pohľad hladšia, žiarivejšia, pevnejšia a zdravšia. Nedochádza pri nej k toxickému pôsobeniu na bunky, ako pri predtým používaných chemikáliách ( napr. kyselina trichloroctová, phenol, kyselina salicylová a pod.).

Variácie peelingových roztokov

 • 20%  koncentrácia kyseliny glykolovej – najjemnejší peeling, vhodný pre citlivú pleť so sklonom k akné, ktorá sa ešte s chemickým peelingom nestretla.
 • 30%  je vhodný pre citlivú pleť s akné a drobnými vráskami, najvyššia koncentrácia, ktorú sa doporučuje pre pleť, ktorá sa ešte neprešla chemickým peelingom kyselinou glykolovou.
 • 40%  peeling je ešte silnejší, používa sa až po skúsenostiach s 30% peelingom, doporučuje sa pre pleť s jemným až stredným akné, jemnými vráskami a zničenú pleť vplyvom prostredia.
 • 50% peeling je silný, používa sa po skúsenostiach so 40 percentným roztokom, doporučuje sa pre pleť so stredným až silným akné, vráskami, pleť zničenú slnečným žiarením a ostatnými poškodeniami.
 • 70% je najsilnejší peeling pri ktorom je nutná opatrnosť. Nepoužíva sa na peeling tváre a dekoltu, doporučuje sa aplikovanie na miesta pod výstrihom.

Pre koho je vhodný chemický peeling

Ak chcete vedieť, či je pre vás peeling kyselinou glykolovou vhodný alebo dokonca nutný, navštívte svoju kozmetičku a preberte s ňou vaše želania. Táto konzultácia je veľmi dôležitá, vaša kozmetička získa potrebné informácie a môže rozhodnúť, či je pre vás peeling vhodný a v koľkých procedúrach. Rovnako vám navrhne, ktoré prípravky budú pre vašu pleť najvhodnejšie.

Upozornite kozmetičku, aké očakávate výsledky po ošetrení a za akú dlhú dobu. Pohovorte si o tom, či je pre vás akceptovateľná dlhšia (prípadne ako dlhá) doba hojenia.

Intenzívnejšie ošetrenie s väčším efektom je vždy sprevádzané dlhšou dobou hojenia, naopak menej intenzívne povrchové ošetrenia sú sprevádzané kratšou dobou hojenia, ale žiadanému efektu je ich potrebný väčší počet).

 Ako bude pokožka vyzerať bezprostredne po peelingu

Pokiaľ vám bude vykonaný povrchový peeling, bude pokožka ružová až červená a následne na to sa bude mierne olupovať. Toto olupovanie je možné skryť mejkapom.

Po prevedení stredne hlbokého peelingu môže začervenanie pretrvávať až 14 dní a olupovanie bude výraznejšie. Môže dôjsť k prechodnému opuchu či vytvorení povrchovej chrasty. Dohodnite sa, aký stupeň ošetrenia je pre vás prijateľný, a za ako dlho sa musíte vrátiť k svojim denným povinnostiam ( druhý deň, za niekoľko dní ).

Čomu sa treba pred ošetrením peelingom vyvarovať: Depilácia alebo epilácia. Kozmetické masky na tvár. Iné druhy chemických peelingov, alebo dermabrázia. Farbenie vlasov chemickými prípravkami, trvalá ondulácia. Lokálna aplikácia prípravkov s obsahom derivátov kyseliny vitamínu A . Užívanie isotretinoinu (Roaccutane).Pri aktívnom herpes simplex, vírusových bradaviciach v mieste peelingu. Zákrok sa nevykonáva v tehotenstve.

Po absolvovaní ošetrenia chemickým peelingom je nevyhnutné vyhýbať sa slnečnému žiareniu a opaľovaniu v soláriu.

Mikrodermabrázia v praxi

Mikrodermabrázia je ošetrenie špeciálnym prístrojom, kde pomocou vákua cez manipulačnú hlavicu sa dostávajú na pokožku korundové kryštáliky mikrónových rozmerov. Tieto kryštáliky odstraňujú z povrchu pokožky odumreté bunky, nečistoty, zbytky mazu, ktoré sú okamžite  odsaté vákuovým okruhom stroja. Sila ošetrenia sa reguluje podĽa typu problému, ktorý chceme riešiť.

Odstránením odumretých buniek zvyšujeme vlastnú obnovyschopnosť pokožky, zlepšuje sa stav epidermisu, strácajú sa drobné vrásky, lepšie sa dajú vpravovať účinné látky, zvyšuje sa krvný obeh , zrýchĽuje sa tok lymfy a metabolizmus v derme, zrýchĽuje sa aj tvorba kolagénu, napravuje sa nadmerná tvorba mazu.

Mikrodermabrázia sa doporučuje:

 • – pri omladzovacích kúrach
 • – na vyhladzovanie vrások a zvýšenie tonusu kože
 • – na zvyšovanie hydratácie
 • – na ošetrenie upchatých pórov, a na pokožku s rozšíreným pórom
 • – na zosvetlovanie pigmentových škvŕn
 • – pri ošetrení problémovej pokožky
 • pri striach

MikrČo Čodermabrázia – čo to vlastne je?

 • Časy základnej hygieny, keď mydlo a voda boli všetkým, čo bolo dostupné pre naše staré a prastaré mamy sú už dávno preč. Napriek alebo práve kvôli množstvu kozmetických prípravkov a všadeprítomnému znečisteniu prostredia dostáva naša pokožka poriadne zabrať. Pot, prach, chemické látky, slnko, tuhé mrazy, neustále atakujú jej vzhľad a štruktúru.
 • Na úvod trocha biológie. Pokožka sa skladá z troch základných vrstiev, vrchnej epidermis, dermis a podkožného tukového tkaniva. Najvrchnejšou vrstvou je tzv. stratum corneum, tvoriace nepriepustnú bariéru pred okolitým svetom. Naše bunky sú v neustálom procese obnovy a práve v najvrchnejšej vrstve sa zhromažďujú odumreté kožné bunky. Pri štúdiu zaujímavých faktov o koži som narazila na číslo 30 000 – toľko odumretých kožných buniek stratíme z povrchu nášho tela každú minútu.  Táto vrstva mŕtveho materiálu je domovom mnohých drobných nedokonalostí našej pleti ako sú drobné línie vrások a škvrny.
 • Mikrodermabrázia je doslovne povedané povrchové „pieskovanie – brúsenie“ našej kože, vedúce k odlupovaniu (exfoliácií ) zhrubnutej vrchnej vrstvy pokožky – epidermis. Počiatky tejto metódy siahajú do roku 1985, kedy bola prvýkrát uvedená v Taliansku a následne sa rýchlo rozšírila do celej Európy a v 90-tych rokoch do Spojených štátov. Táto procedúra využíva malé čiastočky, ktoré sú aplikované do pokožky a vákuovo odsaté, napomáhajú tak odstráneniu najvrchnejších kožných buniek, odhaľujúc sviežu a zdravšiu pokožku uloženú pod touto vrstvou. Súčasne tak stimuluje tvorbu nových kožných buniek v hlbších štruktúrach. Séria procedúr má v kumulatívnom výsledku výrazný dopad na zlepšenie kvality pleti.
 • Ako „brúsny papier“ – necitlivo povedané, sú použité drobné drsné častice v závislosti od druhu prístroja, či už je to estetický jemnejší alebo agresívnejší účinok. V mikrodermabrázií  sa využívajú  kryštáliky oxidov hliníka, chloridu sodného alebo bikarbonátu, organické zrnká ba dokonca aj diamantové hroty uvedené pred niekoľkými rokmi. Ostré predmety na koži nám jednoznačne evokujú bolesť, toto však pochopiteľne vôbec nie je tento prípad.  Iste mi dáte za pravdu, že drobné poštipnutie či pocit mačacieho jazýčka na koži je určite bez problémov znesiteľný. Môžete očakávať jemné začervenanie alebo svrbenie, pri agresívnejších zákrokoch krátkodobé mierne opuchnutie, čo je to však proti radikálnejším a invazívnejším metódam ako sú chemický peeling, botoxové injekcie či plastická chirurgia.
 • Je mikrodermabrázia vhodným zákrokom pre vás? Mávate problémy s nerovnomerným tónom sfarbenia pokožky, s hyperpigmentáciou, drobnými jazvičkami, vráskami, solárnym poškodením, výraznejšími pórmi na ktoré sa nespokojne mračíte pri pohľade do zrkadla? Ak súhlasne kývete hlavou, už viete, na čo sa najbližšie opýtať vašej kozmetičky alebo na klinike korektívnej dermatológie. Nespoliehajte sa však na mikrodermabráziu, ako na prostriedok pre odstraňovanie tetovaní, výrazných jazvičiek po akné a iných hĺbkových vráskok a poškodení kože, keďže ošetruje len najvrchnejšiu časť pokožky.  Pre rozjasnenie a obnovu našej pokožky je to ideálna, nenáročná a jednoduchá metóda. Možno som vás takto inšpirovala zvliecť zo seba  mikrovrstvu kože a odhaliť krásu a mladistvý vzhľad ukrývajúci sa pod ňou.  Smelo do toho, dámy…