Chemický peeling

Chemický peeling je metóda estetickej dermatológie, pri ktorej je na pokožku aplikovaná ovocná kyselina, najčastejšie kyselina glykolová v rôznej koncentrácii. Ošetruje sa najmä tvár, dekolt, chrbát, stehná, predlaktia a chrbty rúk.

Výsledkom je zlepšenie

  • stavu akné a mastnej pokožky
  • zjemnenie povrchu a  zmenšenie pórov
  • sploštenie jaziev
  • lepšia hydratácia
  • zblednutie pigmentových škvŕn
  • vyhladenie jemných povrchových vrások
  • a celkovo jasnejší vzhľad pokožky.

Chemický peeling je veľmi účinná metóda ovplyvňovania stavu pokožky. Pôsobením kyselín sa odlúpnu povrchové či hlbšie vrstvy kože. Nasleduje proces hojenia, kedy sa odlúpnuté bunky kože nahrádzajú novými. Pleť má po zahojení viditeľne lepšie obnovenú štruktúru. Dochádza k vyhladeniu vrások. Pleť je vyrovnaná, jemnejšia, hydratovaná a odstránia sa prejavy akné a pigmentácie.

Čo je kyselina glykolová: Kyselina glykolová je jedna z ovocných kyselín, ktorá sa získava z cukrovej trstiny. Napomáha uvoľňovať a odstraňovať vrstvu odumretých kožných buniek a optimalizuje bunkovú obnovu pokožky. Vplyvom jej pôsobenia na pokožku dochádza k zosvetleniu pleti, zmenšeniu pórov, zvýšenej hydratácii a pružnosti. Pri pravidelnom používaní dochádza k vyhladeniu vrások, jazvičiek po akné, alebo odstráneniu nežiaducich pigmentácii. Použitie prípravku s kyselinou glykolovou je vhodné pre suchú, vráskavú, mastnú, či aknóznu pokožku.

 Čo je chemický peeling kyselinou glykolovou: Peeling kyselinou glykolovou je špeciálna efektívna metóda omladzovania kože. Ide o kontrolovaný proces odstraňovania povrchových kožných buniek, ktorého výsledkom je lepší vzhľad kože. Na tvár je aplikovaný roztok s koncentrovanou kyselinou glykolovou. Po krátkej dobe je chemicky neutralizovaný špeciálnym roztokom a tým je ošetrenie ukončené. Pokožka sa stáva na pohľad hladšia, žiarivejšia, pevnejšia a zdravšia. Nedochádza pri nej k toxickému pôsobeniu na bunky, ako pri predtým používaných chemikáliách ( napr. kyselina trichloroctová, phenol, kyselina salicylová a pod.).

Variácie peelingových roztokov

  • 20%  koncentrácia kyseliny glykolovej – najjemnejší peeling, vhodný pre citlivú pleť so sklonom k akné, ktorá sa ešte s chemickým peelingom nestretla.
  • 30%  je vhodný pre citlivú pleť s akné a drobnými vráskami, najvyššia koncentrácia, ktorú sa doporučuje pre pleť, ktorá sa ešte neprešla chemickým peelingom kyselinou glykolovou.
  • 40%  peeling je ešte silnejší, používa sa až po skúsenostiach s 30% peelingom, doporučuje sa pre pleť s jemným až stredným akné, jemnými vráskami a zničenú pleť vplyvom prostredia.
  • 50% peeling je silný, používa sa po skúsenostiach so 40 percentným roztokom, doporučuje sa pre pleť so stredným až silným akné, vráskami, pleť zničenú slnečným žiarením a ostatnými poškodeniami.
  • 70% je najsilnejší peeling pri ktorom je nutná opatrnosť. Nepoužíva sa na peeling tváre a dekoltu, doporučuje sa aplikovanie na miesta pod výstrihom.

Pre koho je vhodný chemický peeling

Ak chcete vedieť, či je pre vás peeling kyselinou glykolovou vhodný alebo dokonca nutný, navštívte svoju kozmetičku a preberte s ňou vaše želania. Táto konzultácia je veľmi dôležitá, vaša kozmetička získa potrebné informácie a môže rozhodnúť, či je pre vás peeling vhodný a v koľkých procedúrach. Rovnako vám navrhne, ktoré prípravky budú pre vašu pleť najvhodnejšie.

Upozornite kozmetičku, aké očakávate výsledky po ošetrení a za akú dlhú dobu. Pohovorte si o tom, či je pre vás akceptovateľná dlhšia (prípadne ako dlhá) doba hojenia.

Intenzívnejšie ošetrenie s väčším efektom je vždy sprevádzané dlhšou dobou hojenia, naopak menej intenzívne povrchové ošetrenia sú sprevádzané kratšou dobou hojenia, ale žiadanému efektu je ich potrebný väčší počet).

 Ako bude pokožka vyzerať bezprostredne po peelingu

Pokiaľ vám bude vykonaný povrchový peeling, bude pokožka ružová až červená a následne na to sa bude mierne olupovať. Toto olupovanie je možné skryť mejkapom.

Po prevedení stredne hlbokého peelingu môže začervenanie pretrvávať až 14 dní a olupovanie bude výraznejšie. Môže dôjsť k prechodnému opuchu či vytvorení povrchovej chrasty.Dohodnite sa, aký stupeň ošetrenia je pre vás prijateľný, a za ako dlho sa musíte vrátiť k svojim denným povinnostiam ( druhý deň, za niekoľko dní ).

Čomu sa treba pred ošetrením peelingom vyvarovať:Depilácia alebo epilácia. Kozmetické masky na tvár. Iné druhy chemických peelingov, alebo dermabrázia. Farbenie vlasov chemickými prípravkami, trvalá ondulácia. Lokálna aplikácia prípravkov s obsahom derivátov kyseliny vitamínu A . Užívanie isotretinoinu (Roaccutane).Pri aktívnom herpes simplex, vírusových bradaviciach v mieste peelingu. Zákrok sa nevykonáva v tehotenstve.

Po absolvovaní ošetrenia chemickým peelingom je nevyhnutné vyhýbať sa slnečnému žiareniu a opaľovaniu v soláriu.